Budowa
------------------------------

Elastyczne zbiorniki SofTank wykonywane są z niezwykle trwałego i elastycznego tworzywa. Dzięki temu są lekkie i łatwe do przechowywania kiedy nie są wypełnione wodą.

Wyposażone są w otwór wlewowy (do napełniania), zawór spustowy (do opróżniania), relingi mocujące i elastyczny wąż z końcówką prysznicową.

Standardowo posiadają pojemność 60L co zaspokaja dzienne zapotrzebowanie 3-4 osób na wodę gospodarczą. Ich indywidualna produkcja pozwala dostosować kształt i pojemność zbiornika do indywidualnych potrzeb.

Zbiorniki posiadają cylindryczny kształt, najbardziej optymalny biorąc pod uwagę rozkład ciśnienia wody, łatwość mocowania i powierzchnie nagrzewania.
Ich wymiary to 125 cm (długość) x 24 cm (średnica).

Ich najważniejsze atuty to:

Zbiornik z wodą należy umieścić jak najwyżej (na bagażniku dachowym, na dachu kampera, na dachu altanki) w nasłonecznionym miejscu. Zapewni to odpowiednie ciśnienie spływającej wody oraz szybkie nagrzewanie.

Uwaga! Zbiorniki SofTank służą do przechowywania wody do celów gospodarczych (mycie, pranie, itd.). Nie posiadają atestów dopuszczających do zastosowań spożywczych. Zalecamy stosunkowo częstą wymianę wody w zbiorniku, aby nie dopuścić do rozwoju w niej bakterii. W sytuacji gdy zmuszeni jesteśmy do długotrwałego transportu wody, zalecamy skorzystać z tabletek do dezynfekcji wody Micropur.


Nagrzewanie
------------------------------
Wykres przedstawiający rozkład temperatury wody w zbiorniku względem zmiany temperatury otoczenia.
Woda w zbiorniku wystawionym na działanie promieni słonecznych nagrzewa się znacznie szybciej niż otaczające ją powietrze.
O godzinie 9.00* temperatura powietrza jak i wody pobranej z sieci wodociągowej wynosiła 12°C. O godzinie 13.00 temperatura wody wynosiła już 28°C gdy powietrza tylko 24°C.
W sytuacji gdy brak bezpośredniego działania słońca, woda w zbiorniku ochładza się wolniej niż powietrze. W dniu badania ok. południa niebo zachmurzyło się i temperatura zaczęła spadać. O godz. 18.30 zaczął padać deszcz co spowodowało dalsze ochłodzenie powietrza.
O 22.00 temperatura powietrza wynosiła tylko 8°C podczas gdy woda w zbiorniku prawie dwa razy więcej tzn. 15°C.

* Badanie przeprowadzono w dniu 28.05.2009r.

------------------------------